Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
ŞİRİN: SOSYAL TESİS TALEBİMİZİN ÇÖZÜLMEMESİNİ KINIYORUZ
Gündem
2018-05-11 11:49

ŞİRİN: SOSYAL TESİS TALEBİMİZİN ÇÖZÜLMEMESİNİ KINIYORUZ

Engelliler Haftası dolayısıyla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak şubesi ortak bir etkinlik gerçekleştirildi.

Madenci Anıtı’nda başlayan etkinlik Valilik birası önünde son buldu. Etkinliğe; Zonguldak Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, Zonguldak Belediye Başkan vekili Özberk Papila, Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Sosyal Güvenlik Kurumu il Müdür Yardımcısı Okan Şentürk, Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürü Kemal Gümrükçü, İl Sağlık Müdürü Dr. Ertuğrul Güner, Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hüseyin Şirin, Türkiye Kamu-Sen Zonguldak il Başkanı Kadir Bacıoğlu’nun yanı sıra CHP, İYİ Parti ve MHP yöneticileri ile Özel Rehabilitasyon Merkezleri öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulup, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Hüseyin Şirin,

 “Her yıl olduğu gibi yine bir 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında toplanmış bulunmaktayız. Engelliler Haftası kutlanmasının amacı ülkemizde engellilerin yaşadıkları sorunları gündeme getirmek ve yetkililerden çözüm talep etmektir. Her yıl gündeme getirdiğimiz ulusal ve yerel bazdaki yapılan güzel çalışmalar ile çözüm bekleyen sorunları yine yetkililere seslenmek istiyoruz.

Ülkemizde bilindiği gibi2005 yılında çıkarılan Engelliler Yasası gerçekten bir devrim niteliğinde kanunlar çıktı. Bu yasaya istinaden ülkemizde evlerinde hapis yaşayan engelliler toplum içine çıktı ve ailelerce değer kazandı. Ağır engellilere verilen evde bakım maaşı ve engelli bakım merkezleri gerçekten hayal bile edilemeyen gelişmeler olmuştur.

Engelliler için güzel çalışmalar yapılırken, maalesef engelliler için çözüm bekleyen ulusal bazda 2022 sayılı engelli maaşlarının ailenin gelirine bakılarak kesilmesi ve engelli olduğu halde % 40 rapor alamayan engelliler ortada kalıyor. Engellilerin kullandıkları ortez, protez ve yardımcı araçlar ile tedavileri gereği kullandıkları ilaçlar sürekli değiştirilen sağlık uygulama tebliğleri ile kurum tarafından karşılanan tutarlar düşürülmektedir. Biz engelliler olarak toplumun hükümetin ve yerel yönetimlerin bizleri eşit vatandaşlar olarak görmelerini talep ediyoruz. Yıllardır gündeme getirmemize rağmen, ilimizde engelliler için bir sosyal tesis talebimizin çözülmemesini kınıyoruz.

Sonuç olarak TBMM’de onaylanarak yürürlüğe girmiş olan Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ndeki örneğin evrensel tasarı ilkesine uyulsa inanıyoruz ki, önümüzdeki engellerin bir bölümünün kalkacağı görülecektir.

Bu düşüncelerle, 2018 Engelliler Haftası’nda tüm topluma engellerin kaldırılması için duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu. 


Bu haber 10 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

CUMHURBAŞKANI OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ?

Hürdüşün © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

ZWT