NİYETTE SORUN YOK, GAYRETTE DE SORUN OLMAMASINA ÇALIŞIYORUZ

NİYETTE SORUN YOK, GAYRETTE DE SORUN OLMAMASINA ÇALIŞIYORUZ haberinin gerçek görüntüsü.

Yazdır

2018-05-11 11:44

Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında, Vali Ahmet Çınar ziyaret edildi.

Valilik binası önünde düzenlenen törenin ardından, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Kemal Gümrükçü, Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Türkiye Sakatlar Derneği şube Başkanı Hüseyin Şirin ile Özel Rehabilitasyon merkez yöneticileri ile öğrenciler katıldı.

Valilik binasındaki Şehit Astsubay Ömer Halisdemir toplantı salonunda gerçekleşen ziyarette konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Kemal Gümrükçü, Vali Çınar’a etkinlikler hakkında bilgi verdi.

TÖRE:  ÖNEMLİ OLAN BEYİNLERDEKİ ENGELLERİ AŞMAK

Zonguldak Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre de yaptığı konuşmada, zihinsel ve bedensel engellilere yönelik eğitim faaliyetlerini eksiksiz sürdürdüklerini belirterek, “Tabii ki bu mesleği yaparken bizim bir takım mesleki sorumluluklarımızın olduğu gibi bu vicdani sorumluklarımızın başında engelli öğrencilerimizin önündeki engeli aşıp onlarla el ele, gönül gönüle vermek felsefesiyle hareket ediyoruz. Bu nedenle bu hafta boyunca, diğer sağlıklı öğrencilerimiz de de empati kurma yetilerini geliştirmem adına tüm okullarımızda aynı gün ve ayın saatte bir 5 dakika göz kapatma, kulaklarını kapatma, bedensel engel oluşturarak arkadaşlarını daha iyi anlama, daha iyi onlarla empati kurma duygularını geliştirmek adına faaliyetlerimiz olacaktır. Tabii ki bunların hepsi bize Allah’ın bir emaneti olarak görüp başımızın üzerinde taşıyacağız. Önemli olan yüreklerdeki ve beyinlerdeki engelleri aşmak, biz yüreği temiz, kalbi temiz bütün başta Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürümüz olmak üzere STK’lara ben verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ŞİRİN: DERNEĞİMİZİN YER SORUNU VAR

Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hüseyin Şirin de konuşmasında, “Bilindiği gibi her yıl 10-16 Mayıs Engelliler haftası olarak kutlanıyor. Tabi, bu hafta içinde etkinliklerden ziyade engellilerin sorunlarını gündeme getirip, yetkililere bu sorunları ileterek çözüm aşamasında gereğinin yapılması talep ediliyor. Biz STK’lar olarak bu konuda da çalışmaları devam ettiriyoruz. Ulusal bazdaki sorunlar merkezi hükümetlerle çözülecek sorunlar ama yerel bazda biz Zonguldak’ta derneğimizin yer sorunu var çok büyük” diyerek derneğe bir yer talebinde bulundu ve erişilebilirlik konusundaki denetimlerin devam ettiğini ifade etti.

ÇINAR:  GÜZEL ŞEYLER OLDU, ÇOK DAHA GÜZELLER OLACAK

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar ise yaptığı konuşmada, “Tabi sorunsuz hayat yok. Burada önemli olan imkanları en iyi şekilde kullanmaktır. Bu imkan sadece fiziki şartlar, mekan, para, teçhizat vs.ile yetinmemek, işte az önce bahsettiniz bir otopark olayında bile insanlar gelip kendilerinin hakkı olmayan yerlere saygısızca park edebiliyorlar.  İnsanların vicdanına, aklına, ahlakına yönelik de çalışmak lazım. Sistemi iyi kurgulamak lazım. Yani şu konu, bu konu, ilgilenme, halletme tamam ama bunu bir sistem bazında, ölçüsünde çözmek lazım. Geçmiş yıllara kıyaslarsak devletin imkanları bu anlamda engellilerimize yönelik çoğaltıldı, geliştirildi, sunuldu. Hayal edilemeyecek seviyelere gelindi. Yeter mi, yetmiyor. Bu belli yani bir takım ihtiyaçlar, şartlar, hala bazen belli alanlarda mağduriyetler oluşturuyor. Dolayısıyla bizim, genele şamil olan ülkeye yaygın olan meseleler ayrı konular ama bizim şehrimizde çözmemiz gereken, çözülebilecekler de bizim gayret ve ısrarcı olmamız lazım. Niyette sorun yok, gayrette de sorun olmamasına çalışıyoruz. Güzel şeyler oldu, çok daha güzeller olacak. Ama bu süreci hızlandırmak esas olan yani bir imkan, engellilerimize işte 3 ay, 3 yıl içerisinde sunulabilecekse biz bunu 10 yıla yaymamalıyız hemen olmalı. Bu bir anlayış, hepimizde bu var, bu çağa bu yaraşık, insanlığa da bu yakışır. Dolayısıyla ben tekrar sizlerin, bütün Türkiye’deki, dünyadaki engellilerimizin gününü kutluyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Bazı engelli vatandaşlar Vali Ahmet Çınar’a sorunlarını anlatırken, Vali Çınar Zonguldak’ı il dışında başarı ile temsil eden sporculara hediye takdim etti.